GAYRİMENKUL FİNANSMANI

Arsa Kredisi Başvuru Şartları

Arsa Kredisi Başvuru Şartları

Günümüzde bankalar, tüketicilerinin hemen hemen her finansman ihtiyacına yönelik destek verebiliyor.  Bu tüketici kredilerinden biri de arsa kredisidir. Arsa sahibi olmak isteyenler belli şartlar altında arsa kredisi alarak yatırım yapabiliyorlar.

Arsa kredisi kullanabilmek için;

 • Arsa kredisi, gerçek kişilerin, ticari nitelikte olmayan “arsa” alımlarının finansmanına yönelik olarak kullanılabiliyor.
 • Kredi kullanılacak arsanın birden fazla hisseli olması durumunda tüm hisselerin alınması gerekiyor.
 • Gerekli görülmesi hâlinde ek teminat istenilebiliyor.
 • Teminat olarak kredilendirilen arsa imarlı ise ipotek alınabiliyor, satın alınan arsanın imarlı olmaması halinde ise, teminata başka bir gayrimenkulün (imarlı arsa, konut, işyeri) ipoteği alınabiliyor.
 • Kredi miktarı, bazı bankalarda ekspertiz değerinin %50’si; bazı bankalarda ise %60’ına kadar çıkabiliyor.
 • Bazı bankalar 36 aya kadar vade yaparken; bazı bankalarda ise 120 aya kadar vade yapabiliyorlar.

Arsa Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Arsa kredisi kullanmak için istenen evraklar:

 • Nüfus Cüzdanı veya ehliyet fotokopisi
 • Gelir Belgesi
 • Ücretli çalışan kişiler için maaş bordrosu veya antetli kağıda imzalı şirket yazısı (Şirket yazısı alınıyor ise firmanın imza sirküleri beyanı gerekmektedir)
 • Serbest meslek sahipleri için son 3 yıllık bilanço, Vergi Levhası ve Ticaret Sicil Gazetesi
 • İpotek alınacak gayrimenkule ait tapu fotokopisi (Kat irtifakı / Kat mülkiyeti tesis edilmiş)

Arsa Kredisi Hesaplama

Arsa kredisi kullanarak alacağınız taşınmaz yatırımlarınızı değerlendirmek için ya da farklı hayallerinizi gerçekleştirmek için etkili bir yol olabilir, ancak krediyi almadan önce tüm bütçenizi planlamanız ve buna göre başvuru yapmanız gerekir. Arsa kredisi ürününde dilediğiniz tutarda 36 ay ile 120 aya varan vadelerde yararlanmanız mümkün. Tüm kredilerde olduğu gibi arsa kredisinde de Findeks kredi notu önem taşır.

Arsa kredisi için kredi hesaplama sayfamızda tutar ve vade girerek istediğiniz faiz oranı için hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Tüm kredi hesaplamalarınızı yapmak için kredi hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

Arsa kredisi hesaplaması yapmak ve bankaların arsa kredilerini karşılaştırmak için http://www.bankalar.org/krediler/konut-kredileri/arsa-kredisi/ adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Arsa Vergisi

Arsa sahipleri de konut ve arazi sahipleri gibi her yıl emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Arsa için ödenecek emlak vergisi diğer taşınmazlarda olduğu gibi yıl içinde 2 taksitte ödenebiliyor.

Arsa vergisi oranları, arsanın konumuna göre değişir. Buna göre ödenecek vergi miktarlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Emlak Türü Büyükşehir Sınırları İçinde Büyükşehir Sınırları Dışında
Arsa Binde 6 Binde 3
Arazi Binde 2 Binde 1

Emlak Vergisi ile ayrıntılı bilgi alıp ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplamak için Emlak Vergisi Hesaplama sayfamızı inceleyin.

Arsa kredisi, imarlı ya da bazen de imarsız arsa alımı için kullanılan bir bireysel kredi türüdür. Bankaların arsa kredi oranları, çoğunlukla konut kredi oranlarıyla benzerlik gösterir. Arsa kredileri, Türkiye’de çok az sayıda banka tarafından özellikle sunuluyor. Enuygun, arsa kredisi konusunda Türkiye’de en uygun koşulları sağlayan anlaşmalı bankalara teklif talep bilgilerinizi ileterek, arsa kredisi başvurusu için ilk adımı atmanıza yardımcı oluyor.

Arsa Kredisi

Birikimlerinizi arsa alarak yatırıma dönüştürmeyi düşünüyorsanız veya kendi elma bahçenizi yaratmak istiyorsanız İş Bankası’ndan Arsa Kredisi kullanabilirsiniz.

Satın alacağınız arsanın “acil satış değeri” nin azami %50’sine kadar, Arsa Kredisine başvurmak ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için sizi en yakın şubemize bekliyoruz.

Başvurusu için Gerekli Temel Belgeler

(Başvuru sahibi ve kefiller için)​

 • Başvuru Formu
 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi
 • Gelir durumunuzu gösterir belge
 • Tapu belgesinin fotokopisi
 • İpotek tesis edilecek arsa üzerinde (ipotek, rehin,vs) bulunup bulunmadığını gösterir Tapu Dairesi yazısı

VAKIFBANK

Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi

Arsanız varsa nakdiniz var!

Kendinize ya da 3. bir şahsa ait arsayı ipotek göstererek daha büyük miktarlardaki nakit ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız, “Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi”  tam size göre!

Kredinin Özellikleri

Belirli ve düzenli bir geliri olan (ticari nitelikli müşteriler hariç) ve istihbaratı olumlu olan gerçek kişilere kullandırılır.

Kredi kullanan kişiye, Hayat Sigortası yapılır.

Kredinin limiti ipotek alınacak gayrimenkulün ekspertiz değerinin %75’i ile sınırlıdır.

%d blogcu bunu beğendi: