BLOG

Arsa Yatırımının Avantajları

Son günlerde ülkemizdeki ekonomik konjonktürde tasarruf sahibi vatandaşlarımız yatırımlarını hangi alanda yapacağı konusunda kararsız kalmışlardır. Uzun zamandan beri konut karlı bir yatırım aracı olarak kabul edilmekteydi. Konutlarda kira getirisi ve yıllık rayiç bedelindeki artış oranları eski oranlarda değil. Son zamanlarda bankaların vadeli mevduat getirisine en büyük ve güzel alternatif olarak arsa – arazi yatırımı dikkat çekmektedir.

Arsa yatırımında kısa-orta ve uzun vadede kazanç çok daha yüksek.

Yatırımını bilinçli bir şekilde yapanlar için kazanç çok daha yüksek. Burada özellikle imar geçme potansiyeli olan yerler, o bölgede sosyo – ekonomik ve sosyo – kültürel yatırımların şekli kazanç potansiyelinizi daha da yükselten önemli faktörlerdendir. Bu faktörler sadece bugününüze değil geleceğinize de yüksek kazanç sağıyor.

Kira ve kiracı konusunda kafanız çok daha rahat ediyor.

Kirada mülkü olan yatırımcıların genel olarak iyi bir kira bedeli ve bunu ödeyebilecek düzgün bir kiracı arayışı bulunmaktadır. Maalesef şehirleşmenin ve ekonomik oynaklığın dejenere etmesiyle bu konuda sorunların yaşanması her geçen gün artıyor. Kiracı – mülk sahibi arasında sözlü ve hukuksal süreç gerginliklere sebep oluyor. Arazi yatırımlarında bu tür sorunların olmaması ve kazancın çok daha yüksek olması yatırımların bu yöne çevirilmesinde büyük etkenlerden.

Hiçbir aidat masrafına gerek yok.

Konutlarda kiracı olsa da olmasa da birtakım aidatlar ödemek zorunda. Arazilerde herhangi bir site aidatı ve bina  aidatı gibi masraflar yok.

Onarım masrafınız yok.

Konutlarda kiracıların temiz baktığını düşünseniz de zaman içerisinde yenilenme, boyanma vb… masrafların yapılması kaçınılmaz oluyor. Tabi bunlar eninde sonunda konut sahibi tarafından karşılanıyor ve depozito almış olmak çare olmuyor.. Arazi yatırımlarında bunun gibi masrafların hiçbiri bulunmuyor.

Kanunda yer alan bazı arazilerde emlak vergisi ödenmiyor.

Yine konutlarda her yıl emlak vergisi, deprem sigortası gibi masraflarınız bulunuyor. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunununa göre, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan araziler kiraya verilmemek şartıyla bina ve arazi vergisinden muaf. Yani satın aldığı yerden gelir elde etmeyen yatırımcı emlak vergisi vermiyor.

Doğru yerde yapılan arazi yatırımlarında dertsiz bir şekilde çok daha yüksek kazanç elde ediliyor. İster satarak isterse kat karşılığı gibi alternatiflerle çok daha yüksek kazanç elde ediliyor.

Unutmayın; ”Doğru bilgi, doğru yol arkadaşlarıyla kazancınızı şanş olmaktan çıkarıyor.”

%d blogcu bunu beğendi: