GAYRİMENKUL FİNANSMANI

En düşük konut kredisi faizi ne kadar? 1 Temmuz 2019

En düşük konut kredisi faizi ne kadar? 1 Temmuz kamu ve özel bankalar konut kredisi faiz oranı kaç?

Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın ardından HalkBank da konut sahibi olmak isteyenler için Enflasyona Endeksli Konut Kredisi imkânı sağlayacağını duyurdu. Yaşanan gelişmelerin ardından gözler konut kredisi faiz oranlarına çevrildi. Kredi faizlerinin eskiye oranla daha yüksek olması nedeniyle konut satışlarında bir düşüş yaşanıyor. Kamu bankalarının attığı adımla konut satışlarında yeniden hareketli süreç başladı. Özel bankalarda da faiz oranları nispeten düşüş gösteriyor. Peki, en düşük konut kredisi faizi ne kadar? Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank konut kredisi faiz oranı ne kadar? Enflasyon endeksli konut kredisi ne demek? 1 Temmuz kamu ve özel bankalar konut kredisi faiz oranı kaç?

Emlak almak isteyenlere müjde kamu bankalarından geldi. Ziraat Bankası’nın enflasyon endeksli kredi adımına, Vakıfbank’ın ardından Halkbank’ta katıldı. Halkbank’ın Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’nde faiz oranları, müşteri tercihine göre her 6 ya da 12 ayda bir otomatik olarak güncellenecek. Güncelleme döneminde, bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi) yıllık yüzde değişim oranına Banka tarafından sözleşmede belirlenen marj oranı eklenerek geçerli faiz oranı belirlenecek. Diğer taraftan, kredi için müşterileri koruyan bir azami faiz oranı da belirlenecek ve değişim dönemlerinde belirlenecek yeni faiz oranı azami faiz oranını aşamayacak. Ayrıca kredisini erken ödemek isteyen müşterilerden “erken ödeme tazminatı” tahsil edilmeyecek. Vatandaşlar bu düzenlemelerle 150 bin TL’ye kadar kar edecek. Beklenen 2020 enflasyon oranı yakalanırsa kredi faizinin 0,87’ye kadar gerilemesi gündemde… Peki, en düşük konut kredisi faizi ne kadar? Ziraat Bankası Halkbank Vakıfbank konut kredisi faiz oranı ne kadar?

HALKBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI SON DURUM 2019

Halkbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,55 belirlendi.

VAKIFBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI SON DURUM 2019

Vakıfbank konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,75 belirlendi.

TÜRKİYE İŞ BANKASI FAİZ ORANLARI SON DURUM 2019

İş Bankası konut kredi kullanımlarında faiz oranı aylık yüzde 1,72 belirlendi.

ZİRAAT BANKASI KONUT KREDİSİ HESAPLAMA
Konut kredisi hesaplama işlemi için Ziraat Bankası’nın resmi internet sitesinde bulunan Konut Kredisi Hesaplama Aracı’na giriniz. Daha sonrasında almak istediğiniz kredi türünü seçin. Ardından kredi tutarı, ödeme vadesi ve faiz oranını belirleyerek HESAPLA butonuna basınız.

Hesapla butonuna bastıktan sonra alacağınız kredi türüne, tutarına ve vadesine göre konut kredisi karşınıza çıkacaktır. Örneğin;

Konut Kredisi seçeneğiyle 100.000 TL’lik tutar seçtiğimizde, vadesini 120 ay ve faiz oranını da yüzde 1,55 olarak seçtiğimizde sonuçlar şu şekilde çıkmaktadır;

Taksit Tutarı: 1.841

Faiz Oranı: yüzde 1,55

Toplam faiz: 120 bin 879 TL

ENFLASYON ENDEKSLİ KONUT KREDİSİNİN AVANTAJI NE OLACAK?

Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre enflasyonda 2020 hedefleri tutturulursa 250 bin TL’lik 10 yıllık konut kredisinde aylık taksit oranı bin 600 TL azalacak, yaklaşık 150 bin TL’lik faiz ödemesi ise cepte kalmış olacak.

Yeni kredi paketinden yararlanacak vatandaşların kullanacağı konut kredisinde faiz oranları isteğe bağlı yılda 3 defa 3, 6 ve 12 aylık periyotlar halinde yıllık TÜFE ortalamaları baz alınarak belirlenecek ve enflasyondaki harekete göre değişkenlik gösterecek.

Mevcut enflasyon oranın üzerine banka tarafından sadece 0,19 marj konulacak ve net faiz oranı bu şekilde kredilere yansıtılacak.

AZAMİ FAİZ OLACAK
Her üç banka da bu ürünlerden yararlanmak isteyen kredi müşterilerini korumaya yönelik azami faiz oranlarının yer aldığı bir sözleşme imzalatacak. Enflasyondaki değişimlere yönelik ortaya çıkacak faiz oranı bu seviyeyi aşamayacak. Enflasyon bazlı sistemde yapılacak erken ödemelerde tazminat da alınmayacak.

ŞARTSIZ ÇIKILABİLECEK
Söz konusu paket üzerinden kredi kullanmış vatandaşlar istemeleri halinde enflasyon bazlı krediden hic bir şart olmadan çıkarak sabit oranlı konut kredisine de geçiş yapabilecek.Bu ürünle satın alınacak konutun yüzde 80’ine kadar kredi, 120 aya kadar da (10 yıl) vade belirlenebilecek.

MEVCUDUN ÜZERİNDE
250 bin TL’lik 10 yıl vadeli konut kredisinde aylık faiz oranı Ziraat Bankası’nda yüzde 1,55 iken bu oran Vakıfbank’ta yüzde 1,79 seviyesinde bulunuyor. Mevcut enflasyon verisi göz önünde bulundurulup banka marjı ile yapılan hesaplamada ortaya aylık bazda yüzde 1,55 civarında olan konut kredi faizinin üzerinde bir oran çıkıyor.

YÜZDE 5 TAHMİNİ
Ancak son açıklanan enflasyon verilerine göre TÜFE yıllık bazda yüzde 18,71’e geriledi. Beklenti ise enflasyonun kademeli düşüş eğilimini sürdürerek yıl sonunda yüzde 14,6’ya, 2020’de 8,2’ye 2021’de ise 5,4’e kadar gerileyeceği yönünde…

%d blogcu bunu beğendi: